Supreme Council of 33rd and Last Degree of the Ancient
and Accepted Scottish Rite of Romania

Territorial structure

The Supreme Council of the Ancient and Accepted Scottish Rite of România :

Lodges of Perfection:

– Alba Iulia: Aegidia
– Arad: Alexandru Vaida Voievod
– Baia Mare: Christian Tell
– Bistrita Nasaud: Andrei Muresanu
– Botosani: Grigore T Goilav
– Braila: Vasile Alecsandri
– Brasov: Printul Constantin Mavrocordat
– Brasov: Pietrele lui Solomon
– Bucuresti: Adrian Dohotaru, Orion, Dimitrie Bolintineanu, Dimitrie Cantemir, Dan Amadeo Lazarescu, George Enescu, Constantin Brancoveanu, Armonia Universului, Nicolae Simedrea, Edmond Nicolau, Alfredo Diomede, Eduard Caudella, Jean Pangal, Zenith, Nicolae Titulescu , Armonia , Clubul Aliantei, Columna, Mihai Noradunghian
– Cluj: A Roca
– Constanta: Cosmos, Nicolae Iorga, Aurora, Fred Kleinknecht
– Craiova: Basarab
– Dej: Inima Transilvaniei
– Deva: Burebista
– Focsani: Athenaeum Duiliu Zamfirescu
– Giurgiu: Farul Giurgiului
– Iasi: Fidelitas: Lux in Tenebris
– Onesti: Dragos Voda
– Orsova: Perfectii Cavaleri Danubieni
– Pitesti: Fratii Golesti
– Ploiesti: Prahova
– Resita: Fidus Ultra Finem
– Rm. Valcea: Miron Cristea
– Sibiu: Nicolaus Olahus
– Sinaia: Nova Mundi
– Suceava: Iancu Cavaler de Flondor
– Targu Jiu: Masa Tacerii
– Tg. Mures: Renasterea
– Timisoara: Steaua Banatului &, Unirea, Toleranta si Fratie
– Turnu Severin: Amadeus
– Vaslui: Matei Millo

 

Chapters of Rose Croix:

– Arad: Terra Hermetica
– Brasov: Osiris Kenti-Amentiu
– Brasov – Tg. Mures: Charitas
– Bucuresti: Terra Lucida, Sublimatio, Regeneratio, Ouroboros, Templul Garni, Mercurius, Lapis Exillis
– Cluj: Fides
– Constanta: Elohim
– Craiova: Resurectio
– Focsani: Omnia ab Uno
– Giurgiu: Elementa
– Iasi: Septem Colles
– Maramures: Archaeus
– Resita: Ignis
– Sibiu: Melchior Sebeny
– Suceava: Rosa Mystica
– Timisoara: Sperantia – Florian Pittis

 

Councils of Kadosh:

– Constanța: Albert Pike;
– Iași: Celestia;
– Reșița: ARdeMolay;
– Timișoara: Silvaticum;

Organizarea teritorială